צילום מזון

שלום לכולם ושנה טובה!

לפני כשבועיים פנו אלי מערוץ 10 בבקשה להתראיין לתוכנית הבוקר “איזה יופי” עם נעמה קסרי בנושא צילום מזון. בראיון אני מספר על טכניקות לצילום מזון, וחושף סודות מעולם צילום האוכל.

צפו בראיון בתחתית הפוסט.

אני ממשיך לצלם כתבות ל-YNET. ממליץ מאוד להיכנס למדריך הביצים, ובו צילומים מושקעים במיוחד.

ארפה: פיתה קולומביאנית
לחמעג’ון: אפשר גם בלי טאבון
מאומלט ועד מקושקשת: מדריך הביצים

הפוסט מוקדש כולו לצילום מזון:

צולם עבור קיוטו הרצליה

צולם עבור קיוטו הרצליה

אוכל הוא אהבה גדולה שלי מאז ומתמיד. תמיד אהבתי אוכל טוב, שנראה טוב, והכי חשוב טעים…
כשלימים הכרתי את זוגתי, נחשפתי גם לבישול ולהנאה שבו, והאמת, שלא היה צריך הרבה מאמץ כדי להדליק אצלי את ניצוץ אהבת הבישול.
אם מחברים את שני הנתונים האלה, מוסיפים לזה את האהבה לצילום, ומתבלים בקצת מודעות לאסתטיקה, מקבלים צילום אוכל מגרה!
אומרים שצילום מזון זהו התחום הקשה ביותר לצילום, ואני אומר, שזהו התחום המהנה ביותר. אכן לצלם אוכל זה אתגר גדול, אבל ללא ספק המהנה ביותר בשבילי!

אז למה בעצם צילום מזון כל כך מורכב?
הדבר החשוב ביותר שיש לזכור כשניגשים לצלם אוכל, הוא שאוכל נראה במיטבו כשהוא סופר טרי, וכל דקה שעוברת מרגע הכנתו, גורעת מחיוניותו. זאת, בניגוד לצילום מוצר, שבו למימד הזמן בצילום אין כל משמעות. קיימים בתחום “טריקים” למיניהם שגורמים לאוכל להראות פחות “עייף” לאורך זמן, אבל אין תוצאה טובה יותר מצילום המנה מייד לאחר ההכנה. במקרים רבים, קורה שמחליפים את “דוגמן” הצילום שוב ושוב, עד שמגיעים לתוצאה לה ייחלנו.

אז מהו המתכון לצילום מנה מנצחת?
הסטיילינג הוא חלק בלתי נפרד מצילום מזון מקצועי. תפקיד הסטייליסטית, הוא ביצירת האווירה של המנה – התאמת הכלים, הסביבה, והרקע למנה המצולמת. כמו כן, הסטייליסטית מעצבת את המנה לפרטי פרטים, כך שתראה טבעית ומגרה.

קרש החיתוך המחורץ, קערת עגבניות השרי ועשבי התבלין המטושטשים ברקע, האור החזק מאחור, המדמה קרן שמש של בוקר - כל אלו מעבירים תחושה של ארוחת בוקר ישראלית טיפוסית. (צולם עבור YNET).

קרש החיתוך המחורץ, קערת עגבניות השרי ועשבי התבלין המטושטשים ברקע, האור החזק מאחור, המדמה קרן שמש של בוקר – כל אלו מעבירים תחושה של ארוחת בוקר ישראלית טיפוסית. (צולם עבור YNET).

במקרים מסוימים, מבשלים את המנה באופן מינימלי, כך שבעצם היא איננה מוכנה לאכילה, אך באופן זה ניתן לשמור על הצבעים והמרקם השלם של המרכיבים. למשל, סטייק מוכן ייראה בצילום כמו סוליה, וסלט פטריות חם ייראה “עייף” וסמרטוטי.

בסלט שלפניכם, נעשה שימוש בפטריות שהוקפצו זמן קצר במחבת, כדי לא לפגוע בחיוניותן. (צולם עבור חוות השמפיניון).

בסלט שלפניכם, נעשה שימוש בפטריות שהוקפצו זמן קצר במחבת, כדי לא לפגוע בחיוניותן. (צולם עבור חוות השמפיניון).

בעבר היה נהוג לצלם מזון מזווית עליונה, כך שכל החלקים בתמונה נראו בפוקוס ונוצר אפקט שטוח. כיום, הסגנון הרווח הוא צילום מגובה נמוך יחסית, ושימוש בעומק שדה קטן. באופן זה מתקבלת בצילום תחושת עומק, כאשר האלמנט שבפוקוס “קופץ” לעין לעומת שאר האלמנטים המטושטשים ברקע.

התמונה צולמה בגובה הצלחת בעומק שדה קטן. הפוקוס שממוקד בפחזניות גורם לעין הצופה להתמקד בהן, בעוד הפרח שברקע נותן נקודת צבע ומשלים את האווירה. (צולם עבור YNET).

התמונה צולמה בגובה הצלחת בעומק שדה קטן. הפוקוס שממוקד בפחזניות גורם לעין הצופה להתמקד בהן, בעוד הפרח שברקע נותן נקודת צבע ומשלים את האווירה. (צולם עבור YNET).

כאשר מרכיבים את המנה לצילום, מומלץ לנסות ולהימנע  ממוצרים בעלי צבעים קונטרסטיים, דבר שיקשה מאוד על הצילום. במקרה שאין ברירה, ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות תאורה נכונה.

המנה שלפניכם כוללת נתח סלמון כהה מאוד, לצד אטריות אורז לבנות. במקרה הזה, מיקמתי את התאורה הראשית מצד הסלמון, כך שיצל על האטריות וימנע מהן "להישרף" בתמונה. (צולם עבור חוות השמפיניון).

המנה שלפניכם כוללת נתח סלמון כהה מאוד, לצד אטריות אורז לבנות. במקרה הזה, מיקמתי את התאורה הראשית מצד הסלמון, כך שיצל על האטריות וימנע מהן “להישרף” בתמונה. (צולם עבור חוות השמפיניון).

לפניכם ראיון שנערך עימי בנושא צילום מזון מתוך תוכנית הבוקר “איזה יופי” עם נעמה קסרי
בערוץ 10.

להתראות הפוסט הבא!

אסף.

6 thoughts on “צילום מזון

  1. hadas

    אני צריכה הצעת מחיר לצילום של 30 מוצרי אפייה..באופן דחוף

  2. לימור

    אסף שלום!
    יופי של תמונות אשמח אם תוכל ליצור איתי קשר לצורך צילום מוצרי מאפה שונים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>